İnternet

ABD’nin Elektronik Yasağının Sebebi Belli Oldu

Asya ve Afrika ülkelerinden yapılan uçuşlarda cep telefonu dışında elektronik aletlerin uçaklara alınmamasının arkasındaki sır perdesi aydınlandı.

Herkesin neden böyle bir yasak koyulduğunu bir türlü çözememesinin ardından esas sorunun fake cihazlar olduğu ve bu cihazların bombaya dönüştürüldüğü olduğu ortaya çıktı. Bugüne kadar ortaya birçok komplo teorisi atılmışken, söz konusu durumun aslında geçtiğimiz haftalarda bulunan içi patlayıcı dolu bir iPad’den kaynaklandığı öğrenildi. 2016 yılında Somali’de bir notebooğun içerisine saklanan patlayıcının uçağın içerisinde infilak ettirilmesi sebebiyle birçok kişi ciddi zarar görmüştü.

iPad, notebook vs. gibi cihazların içerisine çok rahat bir şekilde bomba yerleştirildiğini belirten uzmanlar, bu cihazların son dönemde Türkiye’de de açık şekilde güvenlik noktalarından geçirilmek istenmesinin ana sebebinin bu olduğu belirtiliyor.

Uzun zamandır Türkiye’de birçok havalimanında notebook, tablet gibi cihazların güvenlik görevlileri tarafından açılması isteniyordu.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top