İnternet

Amerika’da İnternet Gizlilik Kuralları Hiçe Sayılıyor

Amerika’da geçtiğimiz günlerde Kongre üyelerinin internet sağlayıcılarının tarayıcı geçmişlerini satma kararı almasıyla çalkalanıyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerikan Kongresi’nde alınan bir kararla beraber, yürürlüğe giren yasaya göre artık internet servis sağlayıcılar en yüksek bedeli ödeyene internet arama geçmişinizi satabilecekler. Stephen Colbert’in konu hakkında oldukça sert konuşması YouTube’a bomba gibi düştü. Kısa zamanda YouTube trendlerine giren konu ABD’yi ayağa kaldırdı. İnternet sağlayıcısı (ISS) firmaları, abonelerinin tarayıcı aramalarını istedikleri firmalara satabilecekler. Bunun anlamı “internet gizliliği kurallarının” tam anlamıyla ihlali anlamına geliyor.

Google, Yahoo ve Bing zaten tarayıcı ve arama bilgilerini gerektiğinde hükümetlerle paylaşırken, birde ISS firmalarının gizliliği hiçe sayarak bu kararı alması insanları ayağa kaldırdı. Stephen Colbert onaylanabilecek binlerce tasarı varken, neden bu onaylandı? diyerek hükümete sordu. Bilgisayar korsanları ve veri hırsızları zaten istedikleri gibi kendilerini finansa edebilirken, legal şekilde kullanıcı verilerine ulaşıp istediklerini yapabilirler. Sanıyoruz yakın zaman içerisinde ABD’de ciddi şekilde problemler yaratacak, bir tasarı onaylandı gibi duruyor.

Daha şimdiden birçok kullanıcı Google’da kendini gizleme yollarını aramaya başlamış, hatta internet sağlayıcısı aboneliklerine iptal talepleri vermiş bulunuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top