İnternet

Apple Çin’de İlk Defa Kazandı

2016 yılından beri bir türlü Çin’de rahat bir nefes alamayan Apple için Çin mahkemesinden ilk defa olumlu bir karar yayınlandı.

Geçtiğimiz yıl Çin hükümeti önce iTunes’u, ardından iBook’u kapatmıştı. Ardından Pekin’de deri eşya üreticisinin eşyalarını iPhone olarak sattığı ve patentini Çin’de Apple’dan önce aldığı için Apple iPhone markasını Çin’de kaybetmişti. Bu da Çin’de satışlarını %23 oranında düşmesine sebebiyet vermişti.

Bu yıl hala devam eden iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın Çinli Shenzhen Baili şirketinin tasarımı olduğu ve Apple’ın tasarımları çaldığı iddiasıyla açılan dava devam ediyordu. Taklit olduğu iddia edilen iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’ın bir süre Çin’de satışı yasaklanmış, ardından dava devam ettiği için iki tarafında zarar etmemesi için satışlarına izin verilmişti. Çin mahkemesi, geçtiğimiz günlerde Apple’ın taklitçi olmadığı bu sebeple de tasarımların özgün olduğuna karar vererek Apple’ı masum buldu.

Yeni kararla beraber Baili’nin iddiası asılsız bulunarak, iki markanın telefonlarının farklı olduğu ve tüketiciler tarafından kolaylıkla ayırt edilebildiği kararı çıktı. Ancak Baili davayı bir üst mahkemeye taşımaya hazırlanıyor gibi gözüküyor. Apple için Çin’de işler pek istediği gibi ilerlemese de şu anlık rahat bir nefes aldığı söylenebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top