İnternet

Booking.com Türkiye Durduruldu

Dünya çapında otel karşılaştırmaları yapan Booking.com Türkiye durduruldu.

TÜRSAB’ın açtığı dava sonucu haksız rekabet oluşturduğu ortaya çıkan Booking.com  Türkiye faaliyetlerine son verildi. Şirketin seyahat acentaları arasında ciddi bir rekabet farklılığı yarattığı ve bu konuda oldukça ciddi teşvikler elde ettiği belirtiliyor. Rekabet konusunda oluşan bu olumsuz durumun sonucunda firmalar arasında pazar payı ciddi derecede zarar görüyor. Booking.com Rekabet Kurumu tarafından 2,5 milyon tl para cezasına çarptırıldı. Bu konuda TÜRSAB bir basın açıklaması yaptı.  TÜRSAB’ın yaptığı basın açıklaması şu şekilde;

Değerli üyeler,

Birlik üyesi seyahat acentaları ile turizm sektörünün önemli sorunu olan ve booking.com internet sitesi üzerinden yürütülen seyahat acentaları aleyhine haksız rekabet oluşturan faaliyetlerin durdurulmasına yönelik;  TÜRSAB tarafından İstanbul (5).Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın,  29.03.2017 tarihinde gerçekleştirilen duruşmasında TEDBİR TALEBİMİZ KABUL EDİLMİŞTİR.

Sayın mahkeme;

Davacı tarafın tedbir talebinin kabulüne, Davalı meslek örgütünün üyelerinin ileride telafisi mümkün olmayacak zarara uğrayacakları ihtimaline binaen Booking.com BV şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar vermiştir.
TÜRSAB; Rekabet Kurumu’na daha önce gerçekleştirdiği başvurusunda da, Booking.com BV şirketinin rekabete aykırı eylemlerinden dolayı “Rekabet Kurumu”nca 2.543.992,85 TL idari para cezasına çarptırılmasını sağlamıştır.

Konu bilgilerinize sunulur.

Saygılarımızla,

TÜRKİYE SEYAHAT ACENTALARI BİRLİĞİ

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top