Teknoloji

Domino’s Robotla Pizza Dağıtacak

Gelişen teknolojiler, iş dünyasını da vurmaya başladı. Robot teknolojilerinin büyük yatırımlar alması sonucunda insansız araçların geliştirilmesi şimdi de gıda sektöründe popülerleşiyor.

Geçtiğimiz yıl Yeni Zellanda’da dronela sipariş dağıtımına başlayan Dominos bu yıl Avrupa’da, insansız mini araçlarla sipariş dağıtımına başlayacak. Avustralya askeri donanım uzmanı Marathon Targets şirketiyle ortaklaşa yürütülen çalışmada, Avrupa’da yapılacak uygulamaya girecek, altı tekerlekli pizza robotları kullanılacak. İlerleyen on yıl boyunca ciddi bir filo kurmayı hedefleyen Domino’s, tüm dünyada bu teknolojiyi kullanmak istediklerini belirtiyorlar. Pizzaların robotların içerisinde bulunan ısıtıcı panelde, tüketicilere ulaşması sıcak pizza siparişi konusunda herkesi memnun etmeyi planlıyor.

Elbette işin birde insan yükü durumu söz konusu. Gelişen robot teknolojisinin en büyük eksisi, belirli bir kesmin iş yükünü elinden alıyor olması. Özellikle kuryelerin işini zorlaştıran ve gelecekte iş bulmalarını engelleyecek bu teknoloji karşısında en büyük maduriyeti yine onlar yaşayacak gibi. Avrupa ve Amerika’da robot teknolojilerinin işçi sınıfını ortadan kaldırmasından korkuluyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top