Teknoloji

ESA Exomars 2020’nin Görüntülerini Yayınlıyor

Mars projelerinin geçtiğimiz yıldan beri ivme kazanmasının ardından Exomars projesi neredeyse son aşamalarına geliyor.

Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde, Avrupa Uzay Ajansı, Mars misyonunu iki katına çıkartmıştı. Bunun sonunda Exomars 2020 programına ayrılan yarım milyar avronun sonuçları pişmeye başladı. Exomars 2020 Mars yüzeyine yerleştirildikten sonra toplayacağı verilerin bilim dünyası için oldukça ciddi olduğu belirtiliyor. Teknolojik kalkınma ve gelişme konusunda oldukça ciddi bir proje olan Exomars 2020 için gerçekten ciddi bir çalışma yürütülüyor. Geçtiğimiz yıl  Schiaparelli’nin Mars yüzeyine çarpıp parçalanmasının ardından, Exomars projesinde bu durumun tekrarlanmaması ve uzay robotları misyonunun tamamlanabilmesi için farklı tedbirler alınıyor.

NASA’nın Mars 2020 programından farklı olarak Exomars programı daha çok gezinti robotu olduğu belirtiliyor. Robotun Mars yüzeyinde gezmesinin yanında altı metre derinliğe inebilecek bir matkap taşıyıp mineral ve organizma örneği toplaması ön görülenler içerisinde.

Aynı zamanda üzerinde bulunan güneş enerjisi panelleri sayesinde robot kendini şarj edebilir olacak, bu sayede eski robotlar gibi enerjisi kesildiği için ortada kalmayacak. Robotun Mars yüzeyinde oldukça uzun süre kalması beklenirken, tam olarak robotun Mars’a varacağı tarih 2021 Mart ayı olduğu belirtiliyor. Bilim, uzay ve teknoloji açısından oldukça önemli olan Exomars 2020 görevini başarıyla tamamlarsa oldukça ciddi veriler toplaması ön görülüyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top