Sosyal Medya

Facebook, F8’de Grup Chat Botlarını Tanıtacak

Geçtiğimiz yıldan bu yana, reklamcılık alanında ciddi gelişmeler yapan Facebook şimdi de grup chatbotlarını aktif edecek.

Grup chat botları oldukça ilgi çekici özelliklere sahip olacak. F8 konferansında tanıtılacak botların özellikleri, çalışma prensipleri ve veri toplama sistemi tanıtılacak.
Lansmanda botlardan örnekler görülmesiyle birlikte, tanıtımın hemen ardından aktif edilmesi bekleniyor. Geçtiğimiz yıllardan bu yana özellikle kişiye özel reklam sistemiyle, Google’ı anımsatan Facebook’un şimdi de kullanıcılar arasındaki “grup sohbetlerin” içerisine bot sistemi sokması birçok kullanıcıyı rahatsız edebilir.

Sistemin aslında çalışma prensibini anlatmak gerekirse;

  • E-ticaret
  • Haberler
  • Spor

alanlarında reklam faaliyeti yürütüleceği belirtilse de grup sohbetlerin dışında “Gruplar için botlar” yazılması ön görülüyor.

Yani aslında Facebook iki aşamalı bir chat botu ekleyecek.

  1. Bot sizlerin arkadaşlarınızla toplu konuşmalarınızın arasına reklam girebilecek.
  2. Bot ise “Facebook Gruplar” kısmında ki toplu sohbetler amacıyla, kullanıcılar tarafından hazırlanan bir “aplikasyon” olacak. Botu kuran yönetici, grup sohbetlerinin içine maç sonuçları, anlık haberler yada satış gönderilerini otomatik olarak gönderecek.

Aslında Facebook, grup chat botlarını tanımlayarak bir yerde, gün geçtikçe pasifleşen grupları tekrar hareketlendirmek istiyor gibi duruyor. 18-19 Nisan’da San Jose’da yapılacak F8 fuarına kadar neler duyurulacak bizde merakla bekliyoruz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top