Bilgisayar

Facebook, Oculus Sanal Gerçekliğini Anlamak İçin Apple’dan Uzman Tuttu

Dünyanın en büyük yazılım ve geliştirme ekiplerinden birine sahip olan Facebook, eski Apple uzmanını bünyesine kattı.

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg, şirketinde VR teknolojilerini oldukça ciddiye almış gibi duruyor. Aylık 2milyar aktif kullanıcısı bulunan Facebook’un teknoloji dünyasında attığı bu adımla, beraber aslında firmaların ne kadar kalabalık olursa olsun her zaman bir uzmana ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

VR kulaklıkları, gözlükleri ve donanımları konusunda ciddi bir atılım yapmak isteyen Facebook’un, eski Apple çalışanı Michael Hillman’ı işe alarak Oculus projesinin başına getirdi. Oculus firmasının ilerleyen sanal gerçeklik teknolojisi konusunda kendini geliştirebilmesi ve gerçek sanal gerçekliği yaratabilmesi adına atılan bu adamın ardından, mühendislik alanında gerçekten çığır açacak bir yenilik beklendiği kesin.

Daha önce Apple’da üst düzey mühendislik ve tasarım alanında çalışan Micheal Hillman, iMac gibi ürünlerin mucidi olarak biliniyor. Micheal Hillman Oculus’da yer alacağı projede, bilgisayar tabanlı VR teknolojileri bölümünden sorumlu olacak.

Oculus PC versiyonu için ayrı bir departman ayıran Facebook’un böylelikle bilgisayarlı sanal gerçeklik konusunda ne kadar ciddi olduğu belli oldu. Şirketin şu anda en büyük ürünü Oculus Rift kulakları olurken, ilerleyen süreçte diğer ürünlerin de ciddi satış rakamlarına ulaşması bekleniyor.

Mark Zuckerberg’in Oculus konusunda ki atılımları teknoloji dünyasında dikkatle takip ediliyor. Daha önce sanal gerçekliği yapay zekayla birleştirmek istediğini belirten Zuckerberg belki de bu amacına yakında ulaşabilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top