Oyun

Gamestop’da İflas Krizi

Dünyaca ünlü perakende oyun satış firma olan Gamestop fiziksel kopyalardan (Oyunun DVD veya Blu-ray sürümleri) zarar ettiğini açıkladı. İnternet üzerinden alışverişin gelişmesi oyun sektörüne de yansıdı. Oyuncular fiziksel kopya oyunlar yerine internet üzerinde bulunan sitelerden dijital versiyonlarını almaya başladılar.

Özellikle koleksiyon yapmak için alınan fiziksel kopyalar görünüşe göre Gamestop firmasının elinde patladı. Özellikle Steam,Playstation Store, Xbox One mağazası gibi dijital marketlerin daha çok tercih edilmesi Gamestop için iyi olmadı. yaklaşık olarak 150 mağazasını kapatan Gamestop geçtiğimiz yılın sonlarına doğru açıklanana raporda %14 zarar ettiği açıklandı.

Fiziksel kopya almayı tercih etmeme sebepleri ne olabilir acaba ? Gamestop çalışanlarının davranış şekilleri mi ? Alınan Fiziksel kopyaların zarar görmesi mi ? yoksa Fiziksel kopyaların Dijital kopyalara göre daha pahalı olması mı ?

Benim kanaatimce dijital oyunların fiziksel kopyalara göre daha ucuz olması ve ulaşılabilirliği daha yüksek olması. tabi her ikisinin de kendi aralarında dezavantajları var . Fiziksel kopyalarda genellikle oyun yüklenir ve en son yamalar indirilir. Dijital sürümde ise oyunum tamamı + güncellemeler indirilir bu durumda hızlı bir internetinizin olması oyuna daha çabuk erişmenizi sağlayacaktır. Fakat internetiniz hızlı değilse uzun bir bekleme süresi sizi bekliyor olacaktır. Fiziksel kopyalarda sadece bu avantaj gösterilebilir.

Ben genelde Fiziksel kopya almaya çalışıyorum oyunların koleksiyonunu yapmak hoşuma gidiyor ama istediğim oyunun dijital versiyonu daha ucuzsa tabiiki de dijital sürümünü tercih ediyorum.

Gelelim tekrar Gamestop’a şu an için iflas eden mağazalarını açıklamadı ve açıklamaz gibi görünüyor. Daha 7.500’ün üzerinde mağazası bulunuyor. bu rakam çok gözükebilir fakat bu zarar giderek artarsa bu dükkanların kapandığını anlamadan Gamestop bitebilir.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top