Teknoloji

Google, Geliştiricilere Android O’nun Kapılarını Açtı

Google’ın merakla beklenen Android sürümü, “Android O” için geliştiricilere ilk bakış hakkı tanınıyor. Android Oreo ismi verilmesi beklenen ve oldukça radikal değişiklikler yapıldığı iddia edilen işletim sistemi Android O developerlar tarafından incelenmeye başlanacak.

Google Mühendislik başkan yardımcısı Dave Burke, yeni işletim sisteminin pil ömrünü ve cihazların etkileşim performansını arttırmak için tasarlandığını belirtiyor. Yeni sürüm, arka planda üç alanda otomatik sınırlamalar getirecek. Konum güncellemeleri, gizli yayınlar ve arka plan hizmetleri bundan sonra bataryayı sömüremeyecek. Salı günü developerlar için incelemeye açılacak sürüm, önümüzdeki aylarda ilk test versiyonunu yayınlayacak gibi. Google’ın özellikle arka plan uygulamaları konusunda ciddi çalışmalar yaptığı belirtilse de yeni cihaz bağlantıları ve wifi sorunlarınında önüne geçilmesi planlanıyor.

Bir diğer değişiklik ise Android tabletlerini araç bilgisayarı olarak kullanmak isteyenler için olacak. Resim göstergeleri, televizyon uygulamaları ve navigasyon tekrar elden geçerek daha verimli çalışması sağlanacak. Yine araç bilgisayarı olarak kullanmak isteyenler için ses yazılımları ve Sony’nin yeni Bluetooth ses teknolojisi olan LDAC’ın tam destekleneceği belirtililenler içerisinde. Hassas kontroller, titreşim ve ses seviyelerini istedikleri gibi değiştirebilir yada engellenebilir olacak.

Google’ın ciddi bir şekilde Android O çalışmaları üzerinde durduğunu söylemek gerekli. Artık işletim sistemleri marka model için değil tüm global cihazlar için geliştiriliyor. Özellikle tabletlerin pasif kullanımlar dışında yeni nesil kullanıma açık olacak olması oldukça ilgi çekici belirtmek gerekli.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top