Mobil

Hackerlar, Google’ın Yarışmasına İlgi Göstermedi

Google’ın Android işletim sistemini hackleyebilecek hackerlara 200.000$’lık ödül vermesi, ilgisiz kaldı.

Google’ın Android telefonları hackleyerek, veri sızdırabilecek hackerlara 200.000$ ödüllü yarışmasına katılan olmadı. Birçok kişi bunu, Google’ın Android işletim sisteminin başarısı zannederken geçtiğimiz günlerde bir hackerın yaptığı açıklama durumu gözler önüne serdi. Herkes Google’ın mobil işletim sisteminin kırılamayacak olması değil esas meselenin;

“Android’den veri sızdırabilecek derecede donanımlı bir hacker, bu işi 200.000 dolar için yapmaz. Başka şirketlere böyle bir açığı daha yüksek meblağlara satabilecekken neden 200.000$ için bu işi yapsın.” söylemi durumu özetledi.

Aslında Google’ın Android işletim sistemini hackleyebilecek hackerların, bu açıkları Google’ın rakiplerine satarak oldukça ciddi bir gelir elde ettiklerini de belirtiyor. Google’ın verdiği ödülün hackerlara düşük gelmesi sebebiyle katılımın olmamasından dolayı, ödülün yükseltilebileceği belirtilenler içerisinde. Elbette bu açıklamanın ardından, Google’ında gerekli güvenlik önlemlerini almasında ciddi yarar var. Düşünecek olursanız bir hackerın bu denli bir açığı “rakip şirketlere satmak” konusundaki söylemleri, bu işin ilk defa yapılmadığını belirtiyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top