Mobil

İngiltere Saldırısında Whatsapp Krizi

Geçtiğimiz hafta İngiltere parlamentosuna düzenlenen saldırının ardından konuyla ilgili oldukça ilgi çekici bir gelişme yaşandı.

Politikacılar, Westminster saldırganının, Whatsapp mesajlarına erişim talebinde bulunacaklar. Konuyla ilgili oldukça farklı bir gelişme yaşanıyor, saldırganın saldırıyı yapmadan önce Whatsapp’dan mesajlaştığı ve burada mesajlaştığı kişinin oldukça kritik bir isim olduğu belirtiliyor. İngiliz politikacılar istihbarat kurumlarının şifrelenmiş mesajlaşma uygulamalarını takip etmelerini talep ediyorlar.

Westminster saldırganı, Halid Masood’un saldırıdan üç dakika önce WhatsApp’dan bağlantı kurduğunu keşfeden Polis uçtan uça şifrelemeden kaynaklı olarak mesaj içeriklerinin ne olduğunu takip edemiyor.

BBCOne’da yayınlanan Andrew Marr Show’a çıkan bir politikacı “Teröristlerin birbiriyle gizlice mesajlaşabilecekleri bir iletişim ağı kurmalarına yardım etmeyin” çağrısında bulundu.

Daha öncede FBI Apple’dan bir saldırgan için iPhone 5C’ye erişim izni istemiş, Apple bu durumu reddetmişti. Kısacası WhatsApp şimdi bu konuda ne yapacak merakla bekleniyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top