Bilgisayar

Microsoft’a Windows 10 Davası

Illinois’de oturan üç kişi Microsoft’a Windows 10 güncellemelerinden dolayı zarar gördüklerini iddia ederek dava açtılar.

Daha önce benzer bir durumun İsrail’de bulunan bir firmanın Microsoft’a açtığı davayı kazanarak tazminat almasıyla sonuçlanmıştı. Illinois’li üç genç geçtiğimiz hafta Microsoft’un zorunlu Windows 10 güncellemesini yaparak, bilgisayarlarında bulunan dosyaların ve klasörünlerin bozulduğunu belirttiler. Söz konusu dosya ve klasörlerin açılmadığını bu sebeple bilgi ve zaman kaybı yaşadıklarını belirten üç kişi yerel mahkemeye başvurdu.

Veri kaybı ve bilgisayara zarar verme suçlamaları yöneltilen Microsoft konu hakkında;

“Davacıların bahsettiği durumun yaşanmadığını düşünüyoruz, bu konuda gerçek dışı söylemler mevcut” açıklamasında bulundu.

Davacılar şikayetlerinde;

“Birçok tüketici, Windows 10 kurulumlarından dolayı harddisklerini ve verilerini kaybediyorlar. Birçok kullanıcının bilgisayarı ve sürücüleri bu sebeple çalışmaz hale gelmiştir.” açıklamasında bulundular.

Yerel mahkeme davayı halka açık şekilde yapacağını duyurmasının ardından Amerikalı birçok kişinin davaya katılacağı belirtiliyor.
Aslında bu dava Microsoft’a ABD’ de açılan ilk dava değil.
Daha önce  California’lıbir kadın izinsiz olarak Windows 10 güncellemesi yapan bilgisayarı sebebiyle birçok verisini kaybettiğini iddia ederek dava açmış ve hakim Microsoft’u 10.000 dolar tazminat ödemesi için cezalandırmıştı.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top