Sosyal Medya

Telegram’a Sesli Arama Geliyor

Dünyanın en popüler şifreli mesajlaşma programlarından biri olan Telegram’a geç olsa da güzel bir özellik ekleniyor.

Whatsapp, Viber ve Hike gibi programların uzun zaman önce geçtiği sesli arama özelliği, Telegram’a getiriliyor. Sesli arama özelliğine oldukça geç katılan Telegram’ın bu özelliği neden geç aktif ettiğiyse şöyle anlatılıyor;

“Güvenlik”

Şirket görüşmelerin tamamen şifrelenmesi üzerine ciddi bir çalışma yürüttüğünü belirtiliyor. Özellikle son dönemde WikiLeaks’in CIA belgelerini gün yüzüne çıkarmasının ardından birçok kullanıcı, yaptığı görüşmelerin dinlenmesinden gerçekten rahatsız olmuştu. Telegram uçtan uca şifreleme yöntemi kullanarak sesli çağrıların dinlenmesini engelleyerek, kullanıcılara maksimum gizliliği vermeye çalışıyor. Telegram’ın kurucusu, VKontakte’yi Facebook’a satmanın ardından geliştirmeye başladığı projesiyle beraber WhatsApp’a ciddi bir rakip olmayı hedefliyor gibi. Kısa süre sonra Avrupa kullanıcıları için aktif edilecek olan Telegram sesli arama özelliği testlerin ardından tüm dünyada aktif edilecek. Kullanıcıların birbirlerini güvenli bir şekilde arayabileceğini belirten Pavel Durov, aynı zamanda verilerin kesinlikle başkalarıyla paylaşılmayacağını belirtiyor.

Elbette bu durum hükümetlerin ve gizli servislerin tepkisine yol açacaktır ancak Durov bu konuda gerçekten ciddi gibi duruyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top