İnternet

WikiLeaks CIA’e Sızdığını İddia Ediyor

WikiLeaks geçtiğimiz Perşembe yaptığı bir duyuruda CIA’e sızdığını iddia etmişti.

Birçok kişi tarafından imkansız olarak nitelendirilen bu sızmanın gerçekten yaşandığı konusunda çok ciddi deliller sunulmaya başlandı. CIA’ın belge toplama biriminin çalışma sistemini ve çalınan dökümanların bir kısmını yayınlayan WikiLeaks’in iddiasına göre;

CIA oldukça ciddi bir virüs geliştirdi. Bu virüs sayesinde iOS ve Android cihazlara istediği gibi erişiminin olmasıyla beraber cihazlar Fdisk yemeleri durumunda bile yerleşen virüs kalkmıyor ve cihaz takibi yapmaya devam edebiliyor. Bununla beraber SilkRoad’ın yapımcısının yakalandığından beri CIA oldukça ciddi bir şekilde siber saldırı ve zararlı yazılım geliştirme ekibi kurduğunu belirtiyor.

Ekibin üçüncü parti yazılımlar geliştirerek ulaştığı telefonlar üzerinden istenilen bütün bilgilerin çalınabildiği ve arşivlendiği belirtiliyor. Apple’ın CIA’le bilgi paylaşımında bulunmamasının eseri olarak nitelendirilen bu durumun özellikle Apple aygılatlarda tamamen kalıcı olduğu belirtiliyor.

Aynı zamanda WikiLeaks’in “Sonik Tornavida” projesini de tüm ayrıntılarıyla yayınlayacağı belirtiliyor.

WikiLeaks Mac dizüstü ve masaüstü cihaz kullananları bu konu hakkında uyarıyor. CIA şu anda sessiz kalırken, Apple’ın ne açıklama yapacağı merakla beklenenler arasında. Kısacası eskiden beri anlatılan “CIA beni mi izliyor nasılsa?” diye düşünenler aslında yaptıkları aramalar ve girdikleri siteler sebebiyle aslında riskli sınıfına girip bir süre izlenmiş olabilirler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top