Teknoloji

Yapay Zekalar, Tehdit Boyutuna Ulaşıyor

Son dönemde birçok şirketin yapay zeka geliştirmeleri bilim insanlarını korkutacak hale geldi.

Stephen Hawking, Elon Musk, Bill Gates gibi insanlar, yapay zekanın sonsuz algoritmalar üretmesi sebebiyle, insanlığı yok edecek olmasından korkuyorlar. Durum geçtiğimiz haftalarda bir bilim insanın yaptığı yapay zekanın, ciddi oranda bilim kurgu filmlerinden fırlamış olmasından kaynaklı. Geçtiğimiz günlerde ilerleyen zamanlarda yapay zekanın insanoğlunu tehdit edebilecek boyutlara ulaşabileceğinden korkan Elon Musk, Cyborg projesini duyurdu. Cyborg’lerle yapay zekanın, gelecekte insanlığa savaş açması durumunda müdahale etmeyi planlayan Musk, bu konuyu oldukça ciddiye alıyor.

Bununla beraber Google, Facebook gibi şirketlerin ileri düzeyde yapay zeka üretiyor olması birçok kişi tarafından korkuyla karşılanıyor. Özellikle teknokratların elinde bulunduğu ve şu anda çalışıyor olduğu belirtilen yapay zekanın, ülkeler arasında istihbarat toplamak için kullanıldığı belirtiliyor. ABD’li teknokratların istihbarat toplama amacıyla kullandıkları iddia edilen yapay zekanın, bir güç unsuru olarak kullanılması diğer ülkeleri doğruysa oldukça rahatsız edecektir.

Tüm bunlarla beraber bir diğer komplo teorisine göre;

Harebrained Schemes’ın yaratıcısı olduğu Shadowrun Returns’de ki gibi, şirketler gelecekte dünyayı ele geçirerek ülke yönetimlerine son verecekler. Yapay zeka yardımıyla bu işin oldukça kolay olduğunu belirten teorisyenler, özellikle Google’ın dünya çapındaki robot fabrikalarının %90’ına sahip olmasını tehdit olarak görüyorlar. Google’ın yapay zeka ve robotlarla, gelecekte dünyayı ele geçireceğini iddia edenler bile var.

Kısacası yapay zeka hangi boyutlara ulaşırsa ulaşsın, kaybeden yine insanlık olacak gibi.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top