Bilgisayar

Yeni Intel Optane SSD’leri Geliyor

SSD günümüzün vazgeçilmezi haline geldi. Hazırlanan her oyuncu bilgisayarında bulunan SSD teknolojisi performansı ciddi oranda artırıyor. İntel ise yeni bir SSD serisinin tanıtımını yaptı.  24 Nisan’da piyasada olacak olan yeni Optane Serisi SDD’ler M.2 bağlantı portunu kullanıyor.

Hızlı bir okuma yazma oranı sunan Optane SSD’ler 16 GB’lik modeli $44 dolar 32 GB modeli ise $77 dolardan satışa çıkacak. Şimdi diyeceksiniz bunların kapasiteleri neden bu kadar düşük. Açıklamak gerekirse bu SSD’ler depola alanı için üretilmedi Intel’in burada yapmak istediği şey Hard diskleri daha güçlü hale getirmek. SSD ne kadar yaygın olsa da hala Geleneksel Sabit disk kullanan kullanıcılar mevcut. Intel bu kullanıcıların Hard disklerinin güçlendirmek amaçlı Optane serilerini geliştirdi ilk seferinde hayal kırıklığını uğrayan Optane bu sefer daha iyi bir şekilde geliyor. Optane SSD’lerin temel amacı Hard disklerin ön bellekleri olarak tasarlanmıştır.

Ön bellek olarak tasarlanan Optane  1,2 GB okuma ve 280Mb yazma hızlarına sahip. Intel bu teknolojiyi 2011 yılında denemek istemişti fakat başarılı olamamıştı. Optane’ler ile tekrar denemek isteyen Intel başarılı olabilecek mi ?

Depolamak için kullanılan SSD’lere göre daha uygun fiyatlı olan Optane mevcut bulunan HDD’lerinizi bu sayede hızlandırabilirsiniz.

Aşağıdaki grafikten Detaylı olarak hızlarını inceleyebilirsiniz.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top